Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec - základní údaje

Jindřichův Hradec - erbJindřichův Hradec - vlajkaJindřichův Hradec (německy Neuhaus, latinsky Nova Domus) je okresní město, které leží asi 40 km od Českých Budějovic. V Jindřichově Hradci žije téměř 22 tisíc obyvatel. Historické jádro je městskou památkovou rezervací. 

Nova domus – tak nazval na poč. 13.stol. svůj nový hrad Jindřich, nejstarší syn praotce rodu Vítkovců. Zlatá pětilistá růže na modrém poli v historickém znaku je vhodným vyjádřením pro Jindřichův Hradec mezi ostatními českými městy. Jeho půvab se zrcadlí v modré hladině rybníku Vajgar.

Více informací můžete nalézt na profilu města Jindřichův Hradec ve Wikipedii.

Jindřichův Hradec - hrad a zámek

Jindřichův Hradec - zámekPůvodně gotický hrad z let 1260 - 1270 byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek se třemi  nádvořími, z nichž třetí patří svými arkádami k nejvýznamějším dílům renesance v České republice.

Můžete zde též vidět studnu s překrásnou renesanční mříží. Dále můžete spatřit interiéry s cennými nástěnnými malbami, obrazárnu, rotundu, černou kuchyni a další. Zámek Jindřichův Hradec provází rovněž pověst o Bílé paní.

Více informací nabízí web Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec.

Jindřichův Hradec - další turistické zajímavosti

Jindřichův Hradec - centrumJindřichův Hradec - to není zdaleka jen zámek. Mezi další zajímavé pamětihodnosti JIndřichova Hradce patří například: 

  • - vyhlídková věž
  • - síň Emy Destinové
  • - Zámecký Mlýn
  • - muzeum Jindřihohradecka (mj. proslavené Krýzovy jesličky), web muzea
  • - řada vzácných kostelů: Proboštský kostel Nanebevzetí Panny Marie, Bývalý klášter minoritů s kostelem sv. Jana Křtitele, Františkánský klášter s kostelem sv. Kateřiny, Hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice, Bývalý kostel svaté Máří Magdaleny, Hřbitovní kostel svatého Václava, Kostel sv. Jakuba
  • - galerie

Více informací o historii i současnosti naleznete na webu města Jindřichův Hradec.

Jindřichův Hradec - sport a relaxace

Budova plaveckého bazénu zahrnuje vlastní plavecký bazén 25 m, dva dětské bazény (klasický a relaxační s vířivkou, chrličem a divokou řekou) a dva relaxační bazény pro dospělé. Součástí relaxačních bazénů jsou chrliče, divoká řeka, protiproud, relaxační vzduchové lavice, dvě vířivky, 45 metrový tobogán a parní kabina. V relaxačních bazénech pro dospělé je slaná ("mořská") voda. Venkovní aquapark je otevřen dle přznivého počasí od června do září, během prázdnin denně. Více na webu Aquaparku JIndřichův Hradec

Jindřichohradecké úzkokolejky

Společnost Jindřichohradecké místní dráhy provozuje pravidelnou osobní a nákladní železniční dopravu na těchto úzkorozchodných tratích:

  • Jindřichův Hradec - Nová Bystřice (v současném jízdním řádu pro cestující značena jako trať 229)
  • Jindřichův Hradec – Obrataň (v současném jízdním řádu pro cestující značena jako trať 228)

V létě také společnost provozuje na tratích vedoucích z Jindřichova Hradce pravidelné a zvláštní parní vlaky. Vaše dovolená může být zpestřena i o technické zajímavosti, mezi které jindřichohradecké úzkokolejky rozhodně patří.

Více informací na webu společnosti.

 

 

 

Fotogalerie "Jindřichův Hradec"